top of page

Are protein supplements worth the cost?


Are supplements worth the cost?

The average cost of a pack of whey protein is around £35. The total amount of servings in a tub of protein is 30.

This means the cost per scoop is £1.16

Suggested guidelines on packaging is to take 1 to 2 scoops per day. (Some is good, more is better so most athletes may take more than this)

This means your protein shake cost over £2.30

Having an average of 2 scoops per day means you go through a tub of protein every 2 weeks

This means you are spending over £70 a month on protein powder alone

There are times where protein supplements may be beneficial for the athlete however…

I would rather spend that sort of money on some good quality ingredients as part of a balanced diet

7 views0 comments

Kommentare


bottom of page